Українська література 8 клас
Конспект уроку
Тема: І. Карпенко-Карий. «Сто тисяч». Проблема
бездуховності людини, засліпленої
прагненням до наживи. Образ Герасима Калитки.
вчити учнів аналізувати драматичні твори;
розвивати культуру зв’язного мовлення;
розвивати логічне мислення;
розвивати навички виразного читання ;
формувати вміння узагальнювати, робити висновки;
виховувати любов до прекрасного, несприйняття проявів
бездуховності,
прищеплювати інтерес до творів письменника.
Тип уроку: уроку засвоєння
знань і формування умінь.
Вид уроку: урок-дослідження.
Цілі.
Учні знатимуть: зміст п’єси, її
сюжет, риси характеру Герасима Калитки, авторське
ставлення до героя.
ставлення до героя.
Учні вмітимуть: схарактеризувати
героя твору; оперувати цитатами;
висловлювати свою думку щодо прочитаного, дискутувати про
висловлювати свою думку щодо прочитаного, дискутувати про
бездуховність
людини, про сенс життя.
Обладнання: опорні схеми, диск
із уривками фільму «Сто тисяч»,грошові купюри-
завдання (УНТ: прислів’я, приказки)
Методи, прийоми і форми роботи: бесіда (репродуктивна, евристистична), виразне
читання, метод дослідження; анкетування;
інформаційне
гроно «Вплив грошей на героя п'єси».
ХІД УРОКУ
Епіграф
Грошей багацько,
а щастя мало.
Народна мудрість
І. Організація учнів до уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.
Бесіда за питаннями
Завдання: дайте відповідь на
запитання.
1. Що називається драмою?
2. З чого складається драматичний твір?
3. Скільки дій має п’єса «Сто
тисяч»?
4. 4. Яка перша назва комедії?
5. Хто першим
зіграв роль головного героя твору?
- батьки і
діти;
- прагнення
збагатитися заради задоволення власних потреб;
- бідність і
багатство;
- добро і
зло.
6. Хто
головний герой комедії «Сто тисяч»?
ІІІ. Оголошення і запис теми, епіграфа.
- Сьогодні ми будемо визначати ту проблему, яка
розкривається за допомогою образу Герасима Калитки.
Озвучення проблемного питання.
-
Як прагнення до наживи змінило життя Герасима Калитки?
ІV. Основний зміст уроку
1. Слово учителя.
Жадоба
до матеріального збагачення завжди призводила до духовного зубожіння. Це
доводили і Бальзак, і Мольєр, і багато інших майстрів художнього слова. Не
лишився осторонь і український драматург І.Карпенко-Карий. У комедії «Сто
тисяч» він ставив за мету піддати сатирі ті негативні явища, які побутували у
80—90 роках XVIII століття. Сільські багатії всіляко намагалися примножити свої
багатства. Часто гонитва за грошима ставала самоціллю, гроші витісняли з життя
людини такі поняття, як честь і мораль.
Напевне,
мало знайдеться тих, кому б не хотілося мати достатньо грошей, щоб задовольняти
свої потреби і мати дещо на розваги. Кілька тижнів тому ви попрацювали над
анкетою «Моє ставлення до грошей», у якій було сім запитань, які допоможуть нам
зрозуміти, як ви, діти ХХІ,ставитеся до грошових одиниць?
-
Аналіз анкет
проводить шкільний психолог.
Однак, коли накопичення грошей, багатства стає
самоціллю – це небезпечно. І в першу чергу для самої людини, адже жадоба,
скнарість, заздрість руйнують людську душу, підточують її духовне і навіть
фізичне здоров'я.
Сьогодні ми дізнаємося до чого довела жадоба наживи
героя трагікомедії І.Карпенка-Карого «Сто тисяч»
2. Порушення у
творі І. Карпенка-Карого «Сто тисяч» проблеми бездуховності людини, яка прагне
наживи.
А. Бесіда за
питаннями.
• Скажіть, які події
лягли в основу трагікомедії І.Карпенка-Карого?
(Орієнтовна відповідь: Одного разу,
перебуваючи під наглядом поліції у станиці Костянтинівська, Іван Карпенко-Карий
був свідком того, як біля трактиру, в якому, як на біржі, відбувалася
купівля-продаж, підписувались векселі, переходили з рук до рук гроші, збиралося
багато бурлак, які розповідали про те, як багатого глитая обдурили шахраї,
продавши замість фальшивих грошей прості папірці.
- Ото робота! Сто тисяч! - захоплювався меткий купчик, що не раз
підсідав за стіл до Івана Карповича, запрошуючи його до себе у прикажчики.
Почута
історія дала драматургу матеріал для роботи.
- Ці люди напрошуються дійовими особами
комедії, яку варто назвати вагомим словом "Гроші", - ділився він
думками з дружиною Софією Віталіївною. - Всюди гроші, гроші, гроші...
Увірвалася у життя хлібороба хвороблива жадоба грошей, спотворюючи побут і
людські взаємини. Треба писати комедію на цю тему, картати ненажер, моральних
виродків. Без сатири не може бути прогресу! "
У 1889 році І. Карпенко-Карий написав перший варіант комедії
"Гроші", яку через цензуру переробив і доповнив, а у 1890 році
надіслав до друку під іншою назвою - "Сто тисяч".
У комедії "Сто тисяч" відображено картини життя кінця
XIX ст. Після реформи 1861 року почалося розшарування селянства. З одного боку
зростало число безземельних наймитів, а з другого - сільських багатіїв, що й
стало об'єктом зображення у творі. До речі, про махінації шахраїв з фальшивими
грошима повідомляла газета "Елисаветградский весник". У 80-х роках
XIX століття тут дійсно активно діяла зграя злочинців, які оббирали засліплених
жадобою до багатства місцевих господарів, продаючи їм нібито фальшиві гроші).
- Отже, у творі порушено проблему зв’язку людини та грошей.
• Скажіть, що таке гроші? Які функції вони виконують у
суспільстві? (випереджальне завдання)
( Орієнтовна відповідь: гроші-це особливий
товар, що є загальною еквівалентною формою вартості інших товарів. Гроші
виконують функції мірила вартості та засобу обігу. Крім того, вони є засобами
нагромадження та платежу. З утворенням світового ринку, деякі національні гроші
виконують функції світових).
• Бачимо, що у темі
уроку записано про проблему бездуховності, яку порушує автор. З’ясуймо
спочатку, що таке духовність? Найточніше визначення запишемо в зошити.
( орієнтовна відповідь:
Духовність – це внутрішній світ людини, зв’язок людини з
релігією.
Духовність – це стрижень, фундамент внутрішнього світу
людини.
Духовність – це те, що відрізняє людину, що властиве лише
їй одній.
Духовність – творча спрямованість, наснага людини.
• У чому
полягає протилежне значення – бездуховність?
(Орієнтовна відповідь: Бездуховність - це справжня біда
сучасності. Вона виражається в приземленості, аморальності, меркантильності,
низьку культуру. Найчастіше в гонитві за всілякими матеріальними благами людина
забуває про вищі людські цінності та ідеали.
Бездуховна
особистість абсолютно не готова до жертовності і подвигів).
3.Зараз ми спробуємо визначити, яким є головний герой
твору – Калитка – духовною чи бездуховною людиною. Переглянемо епізод із
фільму - монолог Калитки. Вам потрібно простежити чи відрізняється
написаний автором твір від того, що бачимо на екрані.
4. Перегляд уривка із
відеофільму «Монолог Калитки»
Обмін враженнями про переглянуте.
А. Робота з текстом твору.
- Запитання до
учнів.
- Чи знайшли ви спільні ознаки з текстом
твору, чи режисер, який створив фільм вніс зміни?
- Знайдіть у творі цей монолог та
визначте ключові слова, які вказують на ставлення Калитки до землі та
визначають риси характеру героя.
- У кожного із вас на парті є
опорна таблиця, у яку ми впишемо ставлення Калитки до землі,
грошей, риси характеру героя, на домашнє завдання вам потрібно буде
виписати до рис характеру цитати із твору.
Схема опорної таблиці
Риси характеру Калитки
|
Стосунки
з членами родини
|
Взаємини з друзями, знайомими
|
Ставлення до наймитів
|
|
- Запишіть риси
характеру Калитки, які визначаємо прочитавши монолог.
(Орієнтовна відповідь: жадібний, ненажерливий, все
вимірює грошима, проявляє сліпу любов до землі, легковірність).
- На який ризикований вчинок пішов
Калитка заради своєї мети?
(Орієнтовна відповідь: купівлі фальшивих грошей,
шахрайство).
Б. Епіграфом до уроку є народна мудрість. На партах ви
маєте грошові купюри зразка кінця 19 століття. Розгляньте їх , переверніть,
прочитайте приклади прислів’їв та приказок, у яких засуджується згубний вплив грошей, які з них
найбільше характеризують Калитку? (Додаток
1)
Прислів’я
про гроші (робота в зошиті)
-
Срібло-золото тягне людину в болото.( про Калитку)
-
З золотом, як з вогнем: і тепло з ним, і небезпечно.
-
Гроші всюди хороші.
-
Грошей багато, а щастя мало. ( про Калитку)
-
За наші гроші ми всім хороші.
-
У кого гроші, той і хороший, а як їх нема, то всім дарма.
-
У кого гроші є, тому й руку всяк дає.
-
Хоч у голові пусто, аби грошей густо. ( про Калитку)
-
Совісті менше — грошей більше.
-
З грошима і в грязі чистий.
-
Копійка любить, щоб її лічили.
- Без
грошей, як без рук. ( про Калитку)
- Коли гроші говорять — правда мовчить. ( про Калитку)
- Від багача не жди калача. ( про Калитку)
-Багатий
не любить давати. ( про Калитку)
- Бачимо, що ці
прислів’я, які характеризують Калитку, якнайкраще
показують людину, яка ставить гроші, багатство понад усе. Зачитаємо ІІ дію
твору, і спробуємо визначити ставлення Калитки до близьких та наймитів.
Зверніть увагу на інтонацію з якою будемо читати даний уривок, адже кожен із
героїв комедії має свій характер.
5 .Опрацювання ІІ дії ІІІ, ІУ яви.
- Робота за підручником.
А. Виразне читання за особами.
Б. Бесіда за питаннями:
- Як Калитка
ставиться до робітників?
(Жадоба
до грошей призводить до духовної деградації людини. Саме гроші стають для нього
найвищим авторитетом, а, так би мовити, людське ставлення до людини, натомість,
повністю знецінюється: «робітники й собаки надворі повинні буть») Відеоуривок 2
- Які риси характеру проявляються?
(Орієнтовна відповідь: лицемірство, деспотизм,
черствість, скупість, безглузда економія).
- Як Герасим та Савка ділили гроші? Переглянемо цей епізод. Зверніть увагу
на емоції, дії героїв.
6. Відеоуривок 3 «Савка
та Герасим ділять гроші».
А. Робота з текстом (робота
з підручником).
Б. Бесіда за питаннями.
- Як Герасим та Савка ділили гроші, які риси характеру проявили обидва
герої?
- Зачитайте ключові слова із тексту.
- Чому Калитка вирішує померти? Що привело його до цього?
(Орієнтовна відповідь: втрата духовності, сенсу життя-
грошей).
V. Закріплення вивченого на уроці.
Слово вчителя.
Бачимо, що Калитка прийшовши до себе після спроби
самогубства не звертається до Бога, не дякує за порятунок, а говорить: «Краще
смерть, ніж така потеря». Отже, автор зображує згубний вплив грошей на людину,
яка втративши важливі людські цінності – любов, повагу, дружбу, милосердя,
щедрість, і не усвідомлюючи цього перетворюється на людину бездуховну, тобто
таку, яка не бачить свого життя без матеріальних цінностей.
Отже,
автор засуджує силу,
яка перетворює людину на ненажеру, яка викорінює з душі людської те добре і
святе, що заложив туди сам Бог. І сила ця — гроші.
Але водночас утверджує ідею духовності як
основи людського життя, показує нам до чого може
призвести людська жадібність.
3. Відповідь на проблемне питання.
- Як ви гадаєте, як прагнення до
наживи змінило життя Герасима Калитки ?
- Згадайте, із
світової літератури для якого героя були важливі тільки гроші, який навіть не
визнавав найрадісніших свят. ( Різдво).
(Відповідь: Скрудж. Чарльз Діккенс «Різдвяна пісня у
прозі»).
Насамкінець буде
доречним навести слова Ісуса Христа: «Не збирайте скарбів на землі. Адже душа — дорожче».
VІ. Підсумок уроку. Складання
інформаційного грона «Вплив грошей на героїв п'єси».
Г р о ш і
Деградація
Цинізм
Жорстокість
Зневага до освіти
і науки
Деспотизм
Кохання за
розрахунком
Злість
Грубість
Шахрайство
Кримінальний
злочин
«Краще смерть, ніж така потеря»
VІІ. Домашнє завдання.
Написати лист-звертання до
Герасима Калитки.
0 коментарі:
Дописати коментар